Kas kasvatusteemalisi raamatuid võiks lugeda?

Enne lapse saamist arvasin ma, et ….

Nii algavad ilmselt palju jutud sellest, kuidas kellegi arvamus millegi kohta muutus pärast lapsevanemaks saamist. Nii ka minul.

Enne arvasin ma, et kohe kindlasti ei hakka ma kasvatusteemalisi raamatuid lugema. Milleks? – ma olen oma lapsega (eriti beebiga) pidevalt koos ja igapäevaselt õpingi tema kohta tundma erinevaid aspekte. Õpin seda, mis, kuidas ja kas talle meeldib. Nii see tegelikult ka toimis. Kui beebieast väljunud Põnn oskas ise kõndida ja pääses avaramat maailma avastama, juhtus tihemini seda, et ta ka oma iseloomu näitama hakkas – tahtis, et tema arvamus peale jääks, ja kui teda ei kuulatud, siis läks endast välja. Teda igapäevaselt tundma õppides, jõudsin veendumusele, et tema rahustamiseks on mul vaja laskuda tema kõrgusele, hoida tema käsi enda kätel ja korrutada “kuula, kuula, kuula” (nagu Ott Lepland eks), kuni ta rahunema hakkas, minu selgitused ja põhjendused ära kuulas ning rahulikult edasi toimetas. Siis olin ma endiselt tarknina, et oh, kellele neid kasvatusraamatuid ikka vaja on.

Mingi hetk tundsin ma huvi ühe raamatu vastu – “Lihtsus lastekasvatuses”. Just selle põhiteema, millele pealkiri viitab, mind paelus. Siiski oli seal kirjeldatud ka palju laste tunnete psühholoogilisi aspekte, mis võitsid minu tähelepanu, ja olen pärast selle raamatu lugemist vahelduva eduga ikka kasvatusteemalisi raamatuid ka lugenud.

Absoluutselt õigus on nendel, kes ütlevad, et ega raamatud sinu last kasvata. Ei kasvatagi, aga raamatutest leiab palju huvitavaid mõtteid näiteks teemade kohta, miks laps käitub mingil hetkel just nii. Teinekord loed raamatust mingit mõtet, mida ise tegelikult väga hästi tead, kuid mis igapäevamöllus kipub ununema.

Kui kaevud nendesse raamatutesse selleks, et otsida punkt-punktilt nõu, mismoodi oma last kasvatama pead, siis siinkohal oled tõesti valel teel. Kõigepealt kaeva välja enda tunded ja mõtted, õpi oma last märkama, pane tähele, missugune on teievaheline suhtlus, ja alles siis, kui oled endale ausalt tunnistanud kõiki positiivseid ja negatiivsed aspekte oma kasvatusmeetodites, võta kätte üks kasvatusteemaline raamat ja neela kõiki nutikaid soovitusi, mida leiad.

Kasvatusteemalised raamatud on nagu head sõbrad, kes õigel ajal tuletavad meelde õiget asjad – näiteks tähtsat motot, mille järgi oled tahtnud tegutseda, kuid mis alati just kõige paremini välja ei tule. 

laps-laheb-lasteaeda

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s